CURLING
CALENDAR 2019


25 Jan

Burns Supper

27 Jan

Dundonald Gairdner Trophy

02 Feb

Highlander Bonspiel (sponsored by Unique Fashions)
Individual Entry

03 Feb

Sportsability Bonspiel


VIEW ALL


Eglinton County Curling Games Latest

18 Oct 13

Jug semi final results are as follows:

Stewarton Heather (1)

5

v

Sorn (1)

4

Doonfoot

5

v

Galleon

4

 

Final at 7.15pm is Stewarton Heather v Doonfoot

----------

 

Quarter Final Results

Crosshill

3

v

Sorn (1)

10

Galleon

8

v

Galston (3)

5

Ayr CC

4

v

Doonfoot

7

Gangrels (2)

4

v

Stewarton Heather (1)

9

 

Semi Final Draw

Galleon

v

Doonfoot

Sorn (1)

v

Stewarton Heather (1)

 

-----------

 

Please see results and 1/4 final draw below.

Round 3

 

 

 

 

Kilmarnock Town

 

v

Gangrels (2)

W/O

Stewarton (1)

8

v

Ayr & Alloway (2)

2

Galleon

9

v

Troon Portland

2

Galston (3)

11

v

Gangrels (1)

1

Galston (1)

5

v

Doonfoot

6

Ayr CC

6

v

Dalmellington

5

 

Quarter Final Draw

 

 

Crosshill

v

Sorn (1)

Galleon

v

Galston (3)

Ayr CC

v

Doonfoot

Gangrels (2)

v

Stewarton Heather (1)

A small point of interest, there are only two curlers on the ice out of 8 rinks who have won the Jug before, so expecting lots of nerves to be on display

More later

 

---------------------

 

Two previous winners fell today namely the holders David Mundells, Stewarton Heather team and Robert Clark’s many times past winning Sorn Team

Round 2

 

 

 

 

Stewarton Heather (2)

1

v

Galston Haymouth (1)

8

Doonfoot

11

v

Ayr Juniors

2

Cumnock

0

v

Dalemellington

10

Dundonald (1)

6

v

Galleon

8

Beresford Ladies

1

v

Troon Portland

13

Ardrossan Castle

4

v

Ayr

5

 

 

 

 

 

Ayr & Alloway

8

v

Stair

4

Crosshill

6

v

Galston (2)

4

Riccarton (1)

4

v

Sorn (2)

6

Sorn (1)

8

v

Dalry Union

2

Riccarton (2)

10

v

St Leonards

4

Tarbolton (2)

2

v

Stewarton Heather (1)

13

 

 

 

 

 

Round 3

 

 

 

 

Crosshill

5

v

Sorn (2)

2

Auchenames

4

v

Galston (3)

6

Gangrels (2)

10

v

Dundonald (2)

4

Ayr & Alloway (1)

6

v

Kilmarnock Townend

7

Gangrels (1)

6

v

Kirkoswald

5

Riccarton (2)

2

v

Sorn (1)

9